חייגו
 03-6836911
ווטסאפ  
050-7896911
כתובת
שוקן 12, תל אביב
רווח
 

רוכבים על אופניים חשמליות בבטיחות ובהתאם לחוק

.
דף הבית >> רוכבים על אופניים חשמליות בבטיחות ובהתאם לחוק
בתחילת חודש ספטמבר השנה פורסם בפייסבוק פוסט, אשר הפך בתוך שעות לויראלי. תחת הכותרת "כמעט רצחתי לכם את הילד!" סיפר רזיאל פאר על כמעט-תאונה בין אופניים חשמליים עליהם רכב ילד (אשר כנראה עדיין איננו עונה על הגדרת הגיל המינימלי לרכיבה על אופניים חשמליים) לבין הרכב בו נהג והסיע את בנו הקטן.
 
כמעט-תאונה זו, אשר אם הייתה מסתיימת בצורה שונה במקצת, הייתה שולחת את הילד הרוכב לבית החולים (או למקום גרוע ממנו) ואת הנהג לבקש את ייצוגו על ידי עו"ד תעבורה או עו"ד פלילי, הציפה את הבעייתיות הרבה, אשר עדיין קיימת ברכיבה על אופניים חשמליים, למרות קיומן של תקנות מפורשות.

הנתונים והחוק

על פי הערכות העדכניות לשנת 2016, נעים כיום בכבישים, במדרכות ובשבילי האופניים ברחבי ישראל יותר מ-155,000 זוגות אופניים חשמליים. ההערכות מראות עליה תלולה במספרם של האופניים בשנתיים האחרונות (מ-47,000 ב-2013, ל-112,000 ב-2014) וחלק גדול מהרוכבים הינם ילדים ובני נוער. עבירות רכיבה על אופניים חשמליות נשפטות בבתי הדין לענייני תעבורה, והחשודים בהן צריכים להיעזר בייצוגו של עו"ד תעבורה מנוסה.

סוגיית הגיל והכרת חוקי התנועה

החוק אמנם מציין גיל מינימום לרכיבה על אופניים חשמליים, אולם איננו דורש מהרוכבים ידע והכרת תמרורים וחוקי תנועה. כך, שגם כאשר מדובר בנער המציית לחוק ורוכב על האופניים רק יום לאחר יום הולדתו ה-16 (כנדרש), עד לגיל המינימלי בו יוכל לגשת למבחני התיאוריה לרכב (16.5) תחלוף לפחות חצי שנה שבה ירכב ללא ידע כלשהו.

ציוד מגן ושגרת תקינות

כרוכבי אופניים רגילות, אופנועים או קורקינטים חשמליים (גלגינוע), אף רוכבי אופניים חשמליים חשופים לנפילות ופגיעות, ולכן יש להגן עליהם בציוד הגנה כקסדות מתאימות ומגני ידיים וברכיים. בנוסף לציוד, יש לוודא את התאמת האופניים לרוכב (כבאופניים רגילים) והמצאות אביזרים נדרשים (כצופר/פעמון, פנסים ומחזירי אור) ותקינותם.

רכיבה על המדרכות

קמפיין "מחזירים את המדרכה להולכי הרגל" שעלה בחודש יולי השנה, הציף אספקט נוסף לבעיית האופניים החשמליים. הסכנה שמהווים הרוכבים חסרי הזהירות לא רק לעצמם, אלא גם להולכי רגל הצועדים על המדרכות. אינספור מקרים של פגיעה בהולכי רגל, קשישים, ילדים ואימהות, קורים רק כי רוכבי האופניים אינם מקפידים על רכיבה בשבילים המיועדים לאופניים, או בכבישים בצידו הימני של הנתיב המיועד לתחבורה ציבורית (כחוק). החל מכניסתן של התקנות החדשות לתוקפן, כל רוכב אופניים חשמליים שייתפס בעת רכיבה במדרכה, צפוי לקנס בסך 250 ₪.

מודעות? אכיפה?

למרות המודעות הרבה שמגלה משרד התחבורה ולמרות ניסיונותיו לפתור את בעיית האכיפה (כהעברת סמכויות האכיפה לרשויות המקומיות וקמפיין "מחזירים את המדרכה להולכי הרגל"), כמות התאונות בהן מעורבים רוכבי אופניים חשמליים נשארת ללא שינוי. נראה כי הסכנה העיקרית הטמונה באופניים הם לאו דווקא האופניים עצמם, אלא חוסר הציות של הרוכבים לחוקים, שמקורו עשוי להיות בחוסר מודעות, בחוסר היכרות מספקת עם חוקי התנועה או בזלזול.
 

       פרידמן, רח' שוקן 12, תל אביב, טל 03-6836911   פרטים נוספים    

למעוניינים, 3 תשלומים שווים למזמינים באתר. אפשרות להסדרי תשלום ומימון שונים

האחריות למוצרים הנקנים באתר זהה לאחריות הניתנת למוצרים הנקנים בחנות  

ניתן לאסוף בחנות בתל אביב כל מוצר שנקנה באתר (לאחר תיאום ) ולחסוך את תשלום דמי המשלוח 

הובלה למקומות רחוקים כמו ערבה, אילת, כפרים, רמת הגולן וכד' - תוספת של 50% להובלה הרשומה. התוספת בתיאום עם חברת ההובלה כדי שנוכל לתת שרות בכל הארץ 
מאמרים באתר
אודות אופניים חשמליות
אודות אופני הרים
ספורט אופני הרים
קלנועית חדשה
קלנועיות 3 או 4 גלגלים?
כיצד לבחור אופני הרים 
קניית אופניים חשמליות
רכישת אופני הרים
למה אופניים חשמליים
קלנועית בעלת גלגל אחד
רכיבה בטוחה
קטגוריות
אופני הרים
אופני נשים
אופני ילדים
תלת אופן
אופנים מתקפלים
אופניים חשמליות
טרקטורנים ממונעים
קורקינטים ממונעים 
קלנועיות
רכישה באתר
תקנון
שאלות ותשובות

מאמרים
קישורים
הצטרפות
צור קשר
פייסבוק

אינסטגרם

השארו מעודכנים, הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

פרידמן 2017 © כל הזכויות שמורות     עיצוב אתר: טליה קוזי
.