חייגו
 03-6836911
ווטסאפ  
050-7896911
כתובת
שוקן 12, תל אביב
רווח
 

איך לקנות קורקינט ממונע ?

.
דף הבית >> הדרכה, מאמרים >> איך לקנות קורקינט ממונע ?
 
איך לקנות קורקינט ממונע או קורקינט עם מנוע?
מאמר זה בא לענות על השאלות:
לאלו נקודות עלינו לשים לב בבואנו לקנות קורקינט ממונע ?
מה הגורמים המשפיעים על איכות קורקינט ממונע ?
כמה עולה קורקינט ממונע ?
מה היתרונות והחסרונות של קורקינט הפועל על מנוע?
הערות כלליות:
מאמר זה אינו מטפל בקורקינטים על מנוע בנזין, אלא בקורקינטים חשמליים בלבד.
חבוש תמיד קסדה בעת שימוש בקורקינט ממונע .
אין פרידמן אחראית לנזקים שינבעו כתוצאה ממסקנות שהקורא יסיק מקריאת מאמר זה. כל מסקנה או פעולה על פי מאמר זה היא על אחריות הקורא בלבד.
כללי
בשנים האחרונות עלתה מאוד מודעות השימוש בכלים להתניידות אישית. בין היתר קורקינטים ממונעים, קלנועיות, סגווי ואופניים חשמליים (או אופניים חשמליות). העלייה בהתעניינות בקורקינטים חשמליים תפסה תאוצה בעולם בכלל ובישראל בפרט. מגמה זאת משתלבת עם המגמה לשמירה על איכות הסביבה ואנרגיה ירוקה.
יתרונות קורקינט ממונע
 • ניתן להגיע איתו עד יעדכם הסופי ממש, ניתן להיכנס לתוך חנות, דירה, קניון
 • אפשר להכניס אותו למעלית
 • ניתן להכניסו לכלי תחבורה  כגוןן מכונית, רכבת ואוטובוס ולשלב נסיעה בכלי רכב אחר
 • אין בעיות חנייה
 • אין פקקים
 • משקל קל יחסית לכלים אחרים
 • ניתן לאחסנו בקלות
 • עלות תחזוקה אפסית
 • עלות אנרגיה (חשמל) נמוכה מאוד
 • אין תשלום אגרות שונות
 • מחירו זול יחסית
 • ניידות גבוהה, ניתן לשאת אותו ביד במקומות שאין אפשרות לנסוע כמו מדרגות
 • ניתן להמשיך ולהשתמש בכלי גם כאשר נגמר הדלק (החשמל).
 • אינו מרעיש ואינו מזהם (אנרגיה ירוקה)
קבוצות המוצרים בשוק
המוצרים הקיימים בשוק מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות; קורקינטים על מנוע לילדים וקורקינטים ממונעים למבוגרים. קורקינט לילדים מתאפיין במנוע חלש (פחות מ 200 וואט), גודל פיזי קטן, שילדה חלשה אשר אינה מסוגלת לשאת משקל של אדם מבוגר,  ומצברים בעלי 4 אמפר שעה וכתוצאה מכך טווח נסיעה קצר (ראו הסבר בהמשך) בדרך כלל הוא גם בעל גלגלים קטנים מאוד שאינם מתנפחים. קורקינטים למבוגרים הם בעלי מנוע חזק יותר (מעל 200 וואט), גלגלים פנואמטיים, בעלי מצברים לטווח נסיעה גדול יותר (7 אמפר שעה ומעלה –ראו הסבר בהמשך), המבנה שלהם הוא גדול וקשיח והם מסוגלים לשאת משקל של אדם מבוגר ועוד מטען.  המתח אינו גורם המבדיל בהכרח בין קורקינטים לילדים וקורקינטים למבוגרים.  גם קורקינטים לילדים וגם קורקינטים למבוגרים פועלים על מצברים בעלי 24 וולט. למבוגרים קיימים גם קורקינטים בעלי מתח גבוה יותר – 36 וולט.
חלקי קורקינט ממונע
קורקינט ממונע בנוי משילדה, גלגלים, משטח עמידה, כידון וחלקים חשמליים ואלקטרוניים הכוללים מנוע, בקר, מצברים ומטען.
הבקר אחראי על פיקוח הרוכב על מהירות הכלי, פעילותו התקינה של המנוע.  ניתוק המנוע במקרה של התנגדות גבוהה מדי (כגון מכשול שהכלי אינו עובר, כמו נסיעה כנגד קיר), מניעת שריפת המנוע והצורך בהחלפתו במקרה של חימום יתר או במקרה של עודף זרם (אמפר גבוה). בקר טוב  אמור לחדש את פעולת הכלי אוטומטי כאשר הגורם המפריע מוסר.  חשוב שהכלי יהיה מצוייד בנתיך (פיוז) אשר ישרף במקרה חירום ובכך ימנע נזק גדול יותר.
מצברים, מתח, אמפר
הקורקינטים בעלי מנוע מצויידים במצברי עופרת חומצה. מצברים אלה הם וותיקים ואמינים. כדי להנות ממצברים אלה צריך להקפיד שלא ישארו זמן רב מדי ללא הטענה. גם כאשר אין משתמשים בקורקינט צריך לדאוג לטעון את המצברים אחת לחודש. אי טעינת המצברים במשך זמן ממושך גורם לכך שהם מאבדים את יכולתם לקבל אנרגיה רבה וכך טווח הנסיעה של הכלי מתקצר בצורה משמעותית.
רוב המצברים בהם משתמשים בקןרקינטים עם מנוע הם בעלי 12 וולט. רוב הקורקינים הממונעים פועלים במתח של 24 וולט. וכדי להגיע למתח זה מצרפים 2 מצברים בני 12 וולט. קיימים בשוק גם קורקינטים הפועלים על 36 וולט ויותר ולשם כך מצרפים מצברים נוספים. ככלל ככל שהכלי עובד במתח גבוה יותר הוא עובד באמפר נמוך יותר. דבר זה טוב מאוד להערכת חיי המערכת החשמלית והאלקטרונית אך כדי לספק מתח גבוה יותר יש להשתמש ביותר מצברים דבר המגדיל את משקלו העצמי של הכלי.
נתון חשוב נוסף המעניין אותנו הוא האמפר שעה ((Ah. יש להבחין בין האמפר שהכלי פועל לבין האמפר שעה. ככל שהאפר שעה גבוה יותר תכולת האנרגיה במצברים גדולה יותר וטווח הנסיעה של הכלי יהיה גדול יותר. רוב המצברים שמשתמשים בהם בארץ הם בעלי 12 אמפר שעה. כאשר אתם קונים קורקינטים ממונעים בדקו את האמפר שעה של המצברים. כדי לדעת מה יהיה טווח הכלי. כלל אצבע: בכלים בעלי 24 וולט, כל אמפר שעה יתן לכם כקילומטר וחצי של נסיעה. כך שקורקינט המצוייד במצברים בעלי 12 אמפר שעה יתן טווח של 18 ק"מ. טווח זה ישתנה משמעותית כתוצאה ממשקל הרוכב, משקל הכלי, תנאי הדרך (עלייה, ירידה, דרך סלולה, דרך עפר וכו'), ומצב הכלי (לחץ אויר בגלגלים, איכות המיסבים ועוד ), צריכת האנרגיה של המנוע,  וגיל המצברים. מצברים חדשים יטענו במלוא האמפר שעה. מצברים משומשים או שעמדו ריקים זמן רב, יקבלו  פחות אמפר שעה מאשר רשום עליהם.
למצברים יש מספר הטענות מוגבל (בין 500 ל 1000 פעמים). כך שיש לקוחת בחשבון שבסופו של דבר נצטרך להחליפם. הזמן הממוצע להחלפת מצברים הוא כשנה וחצי. מצבר מזדקן אינו "מת" לחלוטין אלא מקבל פחות טעינה. אנו נרגיש שטווח הנסיעה בין טעינות הולך ומתקצר. כאשר הטווח לא יספק אותנו יותר זה הזמן להחליף מצברים.
החסרון הגדול של מצברי עופרת חומצה הוא משקלם הגבוה. לאחרונה הופיעו בשוק מצברי ליטיום הטכנולוגיה מתקדמת ביותר של מצברי ליתיום כיום היא LiFePo4  אשר מכילים אנרגיה רבה ושוקלים מעט יחסית.  אולם הם יקרים מאוד לפי שעה ועלולים לעלות כמו הכלי עצמו.  
מנוע
המנוע של הקורקינט ממונע פועל מתח ישר (מנוע DC). מנוע זה הוא בדרך כלל אמין. הספק המנוע נמדד בוואטים. ככל שהוואט גבוה יותר המנוע בעל הספק גבוה יותר. שימו לב שהספק גבוה יכול לנבוע גם ממהירות גבוהה של המנוע. לנו כבעלי הקורקינט חשובה לא רק המהירות אלא גם המומנט (הטורק) של המנוע. זאת כדי שנוכל לעלות בעליות בקלות וגם להאיץ במהירות. על כן חשוב בעת הקנייה לבדוק את הכלי ולראות לא רק את מהירותו הסופית אלא גם כיצד הוא מגיב בעליות, איך הוא מאיץ וכיצד הוא מתחיל נסיעה.
למנוע פחמים המתבלים תוך כדי שימוש ויש להחליפם מדי פעם. החלפת הפחמים באה לידי ביטוי רק בקורקינטים איכותיים למבוגרים זאת מכיוון שקורקינטים לילדים הם פחות אמינים ונוטים להתקלקל הרבה לפני שהפחמים מתבלים.
גורמים  נוספים המשפיעים על בחירת קסוג של קורקינט ממונע
בנוסף לנתונים של כוח מהירות, הספק וכו' יש גורמים נוספים המשפיעים על בחירת הכלי. הגורמים האלה הם:
מעצורים – חשוב לבדוק כמה מעצורים יש לכלי ואילו מעצורים. הטובים ביותר הם מעצורי דיסק המבטיחים עצירה מדוייקת ואיכותית. קיימים בשוק כלים בעלי מעצור אחד וכלים בעלי שני מעצורים.
קיפול – האם הקורקינט מתקפל? קורקינט מתקפל יאפשר לנו לאחסנו בקלות בתא מטען של מכונית, להכניסו לרכבת ולשאתו בקלות. תקנות הרכבת קובעות כי אפשר לעלות עם קורקינט לרכבת רק במצב מקופל. נסיעה בקורקינט בשילוב רכבת יכולה לתת לנו אמצעי תחבורה מצויין שיקח אותנו מביתנו לרכבת ומתחנה הרכבת עד יעדנו הסופי ממש.  כך שלא נהיה תלויים באוטובוס או מונית או הליכה ברגל.
שליפת הבטריות – האם ניתן לשלוף את הבטריות בקלות? שליפת הבטריות מאפשרת לנו ראשית, לטעון אותן במקום מרוחק מהכלי ושנית, להקל על משקל הכלי; ולשאת אותו ללא הבטריות ואת הבטריות לשאת לחוד. דבר זה עקרוני למשל אם אנו גרים בקומה שלישית ללא מעלית . על הבטריות הנשלפות להיות נתונות בתוך תיק עם ידית. להקל על הנשיאה.
מראה, וצורה ונוחות  – האם הכלי עשוי פח ושלדה בלבד או שהושקע גם בצורתו החיצונית? הרי יותר נעים ונוח לנו להשתמש בכלי נוח יפה ונעים. כלי נוח, יגרום לנו להשתמש בו יותר מאשר כלי פחות נוח. אם אנו אוהבים לשבת בזמן הנסיעה, האם יש מושב? לקורקינטים רבים יש מושב. אם יש מושב האם הוא מתקפל ונשלף? אם הכלי מצוייד בבולמי זעזועים הרי שהנוחות של המשתמש עולה. יש כלים בעלי בולמי זעזועים קדמיים, אחוריים או שניהם יחד.
מחירים, אחריות
מחירים - לקורקינטים ממונעים יש מגוון מחירים גדול בשוק. קורקינטים לילדים נעים בין 250 ₪ ל 1000 ₪ וקורקינטים למבוגרים בין 5000  ₪ ל 6500 ₪. בנוסף למחיר בדקו גם את המוניטין של העסק והאם אתם סומכים על עסק זה שיתן לכם שירות כשתזדקקו לו.
אחריות – האחריות אלמנט חשוב ביותר. קחו אותו בחשבון כאשר אתם קונים קורקינט עם מנוע מדובר על מוצר שצריך לעבוד. אינכם קונים את הכלי לנוי. הכלי צריך לעבוד כמו שצריך לאורך זמן. אל תתפתו למחיר מציאה אם אינכם מקבלים תעודת אחריות. האחריות המקובלת היא 6 חודשים.  
חלקי חילוף – בדקו אם לעסק יש אפשרות לספק לכם חלקי חילוף ואביזרים לכלי שקניתם.
אם נותרו לכם שאלות או אם ברצונכם לשפר מאמר זה או לתקן טעויות זה פנו אלינו במייל (ראו "צור קשר" בתפריט העליון).
בהצלחה בקנייה ובשימוש.
 
בברכת נסיעה בטוחה ומהנה,
צוות פרידמן הנע/אה
 פרידמן

       פרידמן, רח' שוקן 12, תל אביב, טל 03-6836911   פרטים נוספים    

למעוניינים, 3 תשלומים שווים למזמינים באתר. אפשרות להסדרי תשלום ומימון שונים

האחריות למוצרים הנקנים באתר זהה לאחריות הניתנת למוצרים הנקנים בחנות  

ניתן לאסוף בחנות בתל אביב כל מוצר שנקנה באתר (לאחר תיאום ) ולחסוך את תשלום דמי המשלוח 

הובלה למקומות רחוקים כמו ערבה, אילת, כפרים, רמת הגולן וכד' - תוספת של 50% להובלה הרשומה. התוספת בתיאום עם חברת ההובלה כדי שנוכל לתת שרות בכל הארץ 
מאמרים באתר
אודות אופניים חשמליות
אודות אופני הרים
ספורט אופני הרים
קלנועית חדשה
קלנועיות 3 או 4 גלגלים?
כיצד לבחור אופני הרים 
קניית אופניים חשמליות
רכישת אופני הרים
למה אופניים חשמליים
קלנועית בעלת גלגל אחד
רכיבה בטוחה
קטגוריות
אופני הרים
אופני נשים
אופני ילדים
תלת אופן
אופנים מתקפלים
אופניים חשמליות
טרקטורנים ממונעים
קורקינטים ממונעים 
קלנועיות
רכישה באתר
תקנון
שאלות ותשובות

מאמרים
קישורים
הצטרפות
צור קשר
פייסבוק

אינסטגרם

השארו מעודכנים, הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 

פרידמן 2017 © כל הזכויות שמורות     עיצוב אתר: טליה קוזי
.